Tomasz „Kciuk” Jaworski, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich basistów. To muzyk, który niewątpliwie wywarł ogromny wpływ na sposób gry na gitarze basowej.

W latach osiemdziesiątych był jednym z pierwszych basistów, który do perfekcji opanował grę techniką slap, czyli uderzanie w struny kciukiem – stąd pseudonim “Kciuk”. Choć technika slap jest obowiązkową umiejętnością w świecie muzyki funky, to Tomasza Jaworskiego nie można nazwać basistą tylko tego gatunku. Jest bowiem muzykiem wszechstronnym, swobodnie poruszającym się na pograniczu jazzu i rocka.

Tomasz “Kciuk” Jaworski przez wiele lat współpracował z czołowymi muzykami i formacjami, między innymi: Tadeuszem Nalepą, Madame, Johnem Porterem, Oddziałem Zamkniętym, Hiramem Bullockiem.

Jest twórcą trzech projektów muzycznych: Tomasz „Kciuk” Jaworski Electric Band, Tomasz „Kciuk” Jaworski quarter oraz Kciuk Surzyn Band.

Najbardziej znanym i docenionym przez krytyków, był pierwszy album Tomka, pod tytułem A Little Wing. Na płycie można usłyszeć również Czesława Niemena, który zaśpiewał tytułowy utwór.

Tomasz “Kciuk” Jaworski o sobie, graniu na basie, instrumentach oraz z próbką swoich umiejętności w programie Guitar Stories:

Tomasz Kciuk Jaworski - legenda gitary basowej

Dyskografia Tomasza “Kciuka” Jaworskiego

  • Kciuk & Niemen – Little Wing – 1988r.
  • Kciuk Surzyn Band – Klucha w śpiewnik – 1990r.
  • Kciuk – Bramy raju – 1994r.