Grupa HOOK zaczęła publikować informacje dotyczące premiery singla promującego „Próchno”, drugi studyjny krążek kapeli. Teledysk do utworu „II Wieże” pojawi się premierowo już dziś o godzinie 17:15 na oficjalnym kanale YouTube zespołu.

HOOK to czteroosobowa kapela ze świętokrzyskiego prężnie funkcjonująca na rynku muzycznym już przeszło 6 lat. Choć nazwa zespołu może kojarzyć się ze słowem „huk”, faktycznego znaczenia należy upatrywać w brzmiącym tożsamo angielskim terminie określającym chwytliwy fragment piosenki. Już poprzez samą nazwę zespół chce zatem przekazać słuchaczom, że wychodzi im naprzeciw z twórczością niepokorną, nieugłaskaną, a przy tym lekkostrawną, przystępną dla ucha.


Singiel „II Wieże” nawiązuje do tragicznego zamachu z 11.09.2001r, w którym na skutek uderzenia samolotów pasażerskich w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku śmierć poniosło blisko 3 tysiące ludzi, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. Utwór jest muzycznym hołdem zespołu dla wszystkich, którzy ponieśli śmierć w wyniku zamachu, a także wyrazem szacunku dla pracowników służb ratowniczych, którzy z narażeniem życia pracowali w niewyobrażalnych warunkach, aby ocalić jak najwięcej poszkodowanych. Stąd też symboliczna, nieprzypadkowa data premiery singla, bowiem 11 września minie równo 19 lat od chwili zamachu.


„Piosenka “II Wieże” mówi o jednym z najważniejszych dla generacji dzisiejszych 30- i 40- latków przeżyć pokoleniowych, jakim był bez wątpienia pamiętny atak na WTC”, mówi Marcin Michalczyk, autor tekstu. „To właśnie wtedy, w atmosferze niepewności, strachu i niedowierzania, przestaliśmy patrzeć na świat przez różowe okulary. Utwór odwołuje się do tych pamiętnych wydarzeń i towarzyszących im odczuć, stanowiąc zarazem diagnozę współczesnego świata, który dawno już przestał być bezpiecznym i przyjaznym miejscem do życia”.


Hook podjął się trudnego zadania, dotykając w swojej twórczości tak dramatycznego i przykrego tematu, jednak zrobił to w sposób wyważony i nienachalny. Utwór jest przyjemny muzycznie, poruszający i elektryzujący zarazem. Zespół udowodnił, że w warstwie tekstowej nie stroni od zagadnień trudnych. Pomimo niepisanego założenia, że zadaniem rockowej kapeli jest przede wszystkim dostarczanie słuchaczowi rozrywki, Hook pragnie również skłonić swoich słuchaczy do refleksji nad dwoistością natury człowieka, a także zwyczajnie zainteresować owym niesławnym rozdziałem z kart historii tych, którym nie jest on zbyt dobrze znany. Warto również nadmienić, że tekst do utworu powstał „na gorąco”, w 2001 roku, pod wpływem silnych emocji związanych z wydarzeniami, którymi żył wówczas cały świat.


Teledysk do utworu jest prosty, nieprzesycony formą. Warstwa wizualna ściśle koresponduje z tematyką tekstu, ponieważ współczesne ujęcia zespołu wykonującego swój utwór na pasie startowym lotniska przeplatają się z autentycznymi nowojorskimi nagraniami z chwil zamachu. Zabieg ten silnie oddziałuje na emocje, gdyż dzięki temu odbiorca może nie tylko wyobrazić sobie chwile zamachu, ale sam staje się ich naocznym świadkiem.

 

Hook fot Przemysław Sękowski
fot: Przemysław Sękowski

 

A oto kilka innych teledysków wypuszczonych przez zespół Hook:


„Gnojek”
Rock’n’rollowy protest song wymierzony w coraz powszechniej występujące w kulturze korpo postawy odreagowywania własnych kompleksów i frustracji poprzez dręczenie i poniżanie innych.


„ WychOFFanie “
Ironiczny muzyczny komentarz na temat różnic międzypokoleniowych, traktujący o tym, że „trudna” młodzież sama w sobie nie jest zła, lecz reaguje w różny sposób na nie zawsze właściwe praktyki wychowawcze.

 

„Kim jesteś “
Energetyczny i niebanalny kompozycyjnie utwór o sztucznym świecie pozorów i masek, które zakłada się, by ukryć prawdę o sobie.

 

Aktualności dotyczące zespołu publikowane są regularnie w następujących social mediach:

Facebook: @hookzespol

Instagram: @hookzespol

YouTube: HOOK